کتاب

مربای شیرین

کتاب داستان مربای شیرین، اثری از نویسنده ی خوب کودک و نوجوان، هوشنگ مرادی کرمانی است که آن را با داستان قصه های مجید می شناسیم. او در این کتاب با روایت داستانی ساده و در عین حال زیبا سعی دارد تا کودکان و نوجوان ها را به حقوق شهروندی شان آشنا کند و به آنها یادآوری کند که اگر خطایی می بینند پیگیر حل آن باشند.
داستان کتاب از این قرار است که جلال در شیشه ی مربا را نمی تواند باز کند. همین اتفاق ساده شروع یک ماجراجویی می شود. او از خانواده و همسایه و بقال محل کمک می گیرد تا بتواند در شیشه ی مربا را باز کند اما موفق نمی شود. در ادامه او خود را به کارخانه می رساند و از آنها پیگیر ماجرا می شود. در نهایت مشخص می شود که شیشه های زیادی این مشکل را دارند. کارخانه سعی در ماستمالی قضیه دارد و جلال تلاش می کند تا اشتباه آنها را برملا کند. چون که آنها سرمایه ی ملی را تلف کرده اند.
کتاب مربای شیرین نخستین بار در سال 1377 منتشر شد و تا کنون بار ها به چاپ رسیده. همچنین این کتاب برگزیده ی سال ۱۹۹۹ میلادی از سوی کتابخانه بین المللی مونیخ آلمان است. در سال 1380 نیز اقتباسی سینمایی از این کتاب با همین نام و با نویسندگی فرهاد توحیدی و کارگردانی مرضیه برومند تولید شده.

پیشنهاد می کنیم چون

این کتاب نه تنها از نویسنده ای تولید شده که خود را با کار های فوق العاده اش در عرصه ی کودک و نوجوان به اثبات رسانده، بلکه محتوایی جالب را برای کودکان و نوجوان ها به همراه دارد. این کتاب به آنها می آموزد از کنار مسائل کوچک به آسانی رد نشوند و پیگیر حل مشکلات باشند. با اینکار آنها هم می توانند مشکل خود را حل کنند و هم مشکل دیگران را. اینگونه حال اجتماعی نیز بهبود پیدا می کند. این کتاب نگاهی پیش به جلو برای بهبود وضعیت اجتماعی دارد و مطالعه ی آن خالی از لطف نیست.