کتاب

قصه های خوب برای بچه های خوب

قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب مجموعه کتاب کودکی است که به قلم مرحوم مهدی آذریزدی نوشته شده. او در این کتاب داستان‌ های کهن را برای کودکان و به زبان کودکانه، بازنویسی کرده‌است.
او اولین کتاب از مجموعه ی ۸ جلدی قصه‌ های خوب برای بچه‌های خوب را در سال ۱۳۳۵ توسط انتشارات امیرکبیر منتشر کرد. آذریزدی برای این اثر در سال ۱۳۴۲ (۱۹۶۷ میلادی)، برنده‌ی جایزه ی یونسکو شد و سال ۱۳۴۵ نیز، جایزه ی سلطنتی کتاب سال را از آن خود کرد. برخی از کتاب‌ های این مجموعه، از سوی شورای کتاب کودک به عنوان کتاب برگزیده‌ ی سال پذیرفته شده‌اند. این اثر به زبان های اسپانیایی، ارمنی، چینی و روسی هم ترجمه شده‌ است.
به خاطر آثار ارزشمند آذریزدی در حوزه‌ی کتاب کودک، روز درگذشت او به نام روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نام‌ گذاری شده ‌است. این مجموعه تاکنون، ۶۴ بار تجدید چاپ شده‌.

خودم را از جهت رسیدگی به فرزندانم مدیون این مرد و کتاب این مرد میدانم
۱۸ تیرماه مصادف است با سالروز درگذشت نویسنده‌ی برجسته‌ی داستان‌های کودک و نوجوان، آقای مهدی آذریزدی در سال ۱۳۸۸؛ او که خیلی‌ها اسمش را با کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» می‌شناسند.

مقام معظم رهبری

جلد های قصه ‌های خوب برای بچه ‌های خوب عبارتند از:
جلد ۱ قصه‌های کلیله و دمنه
جلد ۲ قصه‌های مرزبان نامه
جلد ۳ قصه‌های سندبادنامه و قابوسنامه
جلد ۴ قصه‌های مثنوی
جلد ۵ قصه‌های قرآن
جلد ۶ قصه‌های شیخ عطار
جلد ۷ قصه‌های گلستان و بوستان
جلد ۸ قصه‌های چهارده معصوم

پیشنهاد می کنیم چون

آثار مهدی آذریزدی از ارزشمندترین نوشته های ایرانی اسلامی برای کودکان است و افتخارات این کتاب ها خبر از این ارزش می دهد. به خوبی از محتوای کتاب ها بر می آید که نویسنده با نگاهی ظریف به داستان های کهن آن ها را برای کودکان بازنویسی کرده. نوشته های آذریزدی مصداقی خوب از نوآوری در روش های تربیتی و ادبیات کودک و نوجوان است.